łac. – os coccygis
Zwana inaczej ogonową. Powstaje ze zrośnięcia się czterech lub pięciu szczątkowych kręgów guzicznych, z których zachowały się praktycznie tylko trzony. Jej górna część łączy się z kością krzyżową, a dolna stanowi zakończenie kręgosłupa.
Na pierwszym kręgu guzicznym możemy wyróżnić różki guziczne (cornua cocccygea), które odpowiadają wyrostkom stawowym górnym i łączą się z odpowiednimi różkami na kości krzyżowej, oraz szczątkowe wyrostki poprzeczne.
Pozostałe kręgi guziczne (Co2-Co4/5) są zbudowane wyłącznie z niskich, okrągłych kostek, które stanowią szczątkowe trzony kręgów.
Skrótem, jakim posługujemy się przy zapisie kręgów guzicznych, jest Co (np. Co2, Co4).
Różki guziczne (cornua coccygea)
Szczątkowe wyrostki poprzeczne
–
Kość guziczna jest połączona z kością krzyżową za pomocą chrząstkozrostu umiejscowionego pomiędzy wierzchołkiem kości krzyżowej a powierzchnią górną podstawy kości guzicznej.
U młodych osób, tkanką chrzęstną oddzielone są również sąsiadujące kręgi, ale z czasem zarówno te połączenia, jak i to z kością guziczną kostnieją.
Końcowy odcinek kości guzicznej może być asymetrycznie wygięty w jedną ze stron, ponieważ ostatnie dwa kręgi mają tendencję do nierównego zrastania się.
Aby utrwalić zdobytą wiedzę, skorzystaj z pomocy naukowych znajdujących się poniżej!
Kość guziczna – Podsumowanie
Twój najlepszy wynik: 0/10
Opracowano na podstawie