Mięśnie ramienia rozpoczynają się na łopatce i kości ramiennej, a kończą się (z wyjątkiem mięśnia kruczo-ramiennego) na kościach przedramienia.
Dzięki swoim przyczepom początkowym zlokalizowanym na łopatce niektóre z nich wpływają na ruchy w stawie ramiennym, ale główną funkcją tej grupy mięśniowej jest działanie na staw łokciowy.
Mięśnie ramienia możemy podzielić na dwie grupy:
grupę przednią (zginaczy),
grupę tylną (prostowników).
Swoje nazwy funkcjonalne zawdzięczają głównym ruchom, które wykonują w stawie łokciowym (zginacze, prostowniki).
Do grupy przedniej mięśni ramienia możemy zaliczyć trzy mięśnie:
mięsień dwugłowy ramienia,
mięsień kruczo-ramienny,
mięsień ramienny.
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z mięśni grupy przedniej ramienia. Zapoznaj się z nimi, a następnie rozwiąż quizy znajdujące się na dole!
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia dwugłowego ramienia. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia kruczo-ramiennego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia ramiennego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Aby utrwalić zdobytą wiedzę, rozwiąż poniższe quizy!
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Do grupy tylnej mięśni ramienia możemy zaliczyć dwa mięśnie:
mięsień trójgłowy ramienia,
miesień łokciowy.
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z mięśni grupy tylnej ramienia. Zapoznaj się z nimi, a następnie rozwiąż quizy znajdujące się na dole!
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia trójgłowego ramienia. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia łokciowego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Aby utrwalić zdobytą wiedzę, rozwiąż poniższe quizy!
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Znasz już podział i funkcję mięśni ramienia. Przyczepy, unerwienie i unaczynienie też nie są Ci obce! Utrwal zdobytą wiedzę wykonując quizy podsumowujące cały temat “Mięśnie ramienia”.
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Czujesz się siłach? Zmierz się z rozbójnikiem!
Mięśnie ramienia – Rozbójnik
Twój najlepszy wynik: 0/44
Opracowano na podstawie