Mięśnie obręczy kończyny górnej łączą obręcz kończyny górnej (łopatkę i obojczyk) z kością ramienną. Działanie tych mięśni zorientowane jest wokół stawu ramiennego.
Do mięśni obręczy kończyny górnej zaliczamy:
mięsień naramienny,
mięsień nadgrzebieniowy,
mięsień podgrzebieniowy,
mięsień obły mniejszy,
mięsień obły większy,
mięsień podłopatkowy
Tylko jeden, spośród sześciu mięśni OKG (mięsień naramienny) rozpoczyna się zarówno na łopatce, jak i na obojczyku. Pozostała piątka rozpoczyna się wyłącznie na łopatce.
Mięśnie rozpoczynające się na łopatce, a kończące się na guzkach (większym i mniejszym) kości ramiennej, które odpowiadają za dynamiczną stabilizację stawu ramiennego, nazywamy mięśniami “stożka rotatorów”. Są to:
mięsień nadgrzebieniowy,
mięsień podgrzebieniowy,
mięsień obły mniejszy,
mięsień podłopatkowy.
*Czasem można spotkać się z nazwą “pierścień rotatorów” lub “kaptur rotatorów”.
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z mięśni obręczy kończyny górnej. Zapoznaj się z nimi, a następnie rozwiąż quizy znajdujące się na dole!
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia naramiennego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia nadgrzebieniowego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia podgrzebieniowego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia obłego mniejszego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia obłego większego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia podłopatkowego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Znasz już podział i funkcję mięśni obręczy kończyny górnej. Przyczepy, unerwienie i unaczynienie też nie są Ci obce! Utrwal zdobytą wiedzę wykonując quiz podsumowujący cały temat “Mięśnie obręczy kończyny górnej”.
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Czujesz się na siłach? Zmierz się z rozbójnikiem!
Mięśnie obręczy kończyny górnej – Rozbójnik
Twój najlepszy wynik: 0/38
Opracowano na podstawie