Mięśnie przedramienia rozpoczynają się na kości ramiennej oraz na kościach przedramienia, a kończą w znaczącej większości na kościach ręki.
Obwód przedramienia jest największy w części bliższej, ponieważ właśnie tam znajdują się brzuśce mięśniowe. W dalszej części przedramienia (bliżej ręki) przechodzą one w ścięgna, sprawiając, że odwrócone przedramię przybiera kształt stożka.
Działając na staw łokciowy, wpływają głównie na ruchy pronacji, supinacji oraz zgięcia przedramienia.
Ich główne działanie zorientowane jest wokół stawów ręki i palców ręki.
Mięśnie przedramienia możemy podzielić na trzy grupy:
grupę przednią,
grupę boczną,
grupę tylną.
Do grupy przedniej mięśni przedramienia możemy zaliczyć osiem mięśni ułożonych w cztery warstwy.
Warstwa 1
mięsień nawrotny obły,
mięsień zginacz promieniowy nadgarstka,
mięsień dłoniowy długi,
mięsień zginacz łokciowy nadgarstka,
Warstwa 2
mięsień zginacz powierzchniowy palców,
Warstwa 3
mięsień zginacz głęboki palców,
mięsień zginacz długi kciuka,
Warstwa 4
mięsień nawrotny czworoboczny.
Przy czym warstwa 1 i 2 tworzą razem warstwę powierzchowną, a warstwa 3 i 4 tworzą razem warstwę głęboką grupy przedniej mięśni przedramienia.
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z mięśni grupy przedniej przedramienia. Zapoznaj się z nimi, a następnie rozwiąż quizy znajdujące się na dole!
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia nawrotnego obłego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat zginacza promieniowego nadgarstka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat zginacza promieniowego nadgarstka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat zginacza łokciowego nadgarstka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat zginacza powierzchownego palców. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat zginacza głębokiego palców. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat zginacza głębokiego kciuka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia nawrotnego czworobocznego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Aby utrwalić zdobytą wiedzę, rozwiąż poniższe quizy!
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Do grupy bocznej mięśni przedramienia zaliczamy:
mięsień ramienno-promieniowy,
mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka,
mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka,
mięsień odwracacz
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z mięśni grupy bocznej przedramienia. Zapoznaj się z nimi, a następnie rozwiąż quizy znajdujące się na dole!
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia ramienno-promieniowy. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika promieniowego długiego nadgarstka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika promieniowego długiego nadgarstka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat mięśnia odwracacza. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Aby utrwalić zdobytą wiedzę, rozwiąż poniższe quizy!
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Do grupy tylnej mięśni przedramienia możemy zaliczyć siedem mięśni ułożonych w dwie warstwy:
Warstwa powierzchowna
mięsień prostownik palców,
miesień prostownik palca małego,
mięsień prostownik łokciowy nadgarstka.
Warstwa głęboka
mięsień odwodziciel długi kciuka,
mięsień prostownik krótki kciuka,
mięsień prostownik długi kciuka,
mięsień prostownik wskaziciela.
Mięśnie warstwy powierzchownej mają wspólny przyczep na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, natomiast warstwa głęboka rozpoczyna się już wyłącznie na kościach przedramienia.
Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z mięśni grupy tylnej przedramienia. Zapoznaj się z nimi, a następnie rozwiąż quizy znajdujące się na dole!
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika palców. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika palca małego. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika łokciowego nadgarstka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat odwodziciela długiego kciuka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika krótkiego kciuka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika długiego kciuka. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Poznaj szczegółowe informacje na temat prostownika wskaziciela. Znajdziesz tu opis jego przyczepów, funkcji, unerwienie i unaczynienie.
Aby utrwalić zdobytą wiedzę, rozwiąż poniższe quizy!
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Znasz już podział i funkcję mięśni przedramienia. Przyczepy, unerwienie i unaczynienie też nie są Ci obce! Utrwal zdobytą wiedzę wykonując quizy podsumowujące cały temat “Mięśnie przedramienia”.
Wybierz kategorie pytań, które chcesz zawrzeć w quizie
Czujesz się siłach? Zmierz się z rozbójnikiem!
Mięśnie przedramienia – Rozbójnik
Twój najlepszy wynik: 0/135
Opracowano na podstawie